Komputery i urządzenia mobilne Apple w życiu osoby niepełnosprawnej

Witamy Was w drugi dzień świąt Bożego narodzenia. Mimo, że to czas który powinno spędzać się z najbliższymi, postanowiliśmy nie zaburzać “cyklu wydawniczego” i serwujemy specjalny kompot. Specjalny, ponieważ w dzisiejszym nagraniu gościmy Michała Kasperczaka @michalkaspercza, naszego wiernego słuchacza, wieloletniego aktywnego użytkownika urządzeń z nadgryzionym jabłuszkiem. Zaprosiliśmy Michała do podkastu, ponieważ jako osoba niewidoma używa sprzętu i postrzega zaimplementowane opcje i narzędzia w nieco inny niż my sposób. Ponadto sam współprowadzi Tyflopodcast i ma zdecydowanie większe doświadczenie w materii związanej z szeroko rozumianą dostępnością. Zatem niniejszy odcinek ma formę wywiadu, w którym zadajemy pytania.

Zapraszamy!

Michał podzielił się również odsyłaczami do ciekawych witryn i miejsc w sieci, przydatnych nie tylko dla osób niepełnosprawnych:

  • iAccessibility – ciekawa strona z informacjami na temat dostępności produktów Apple. Linki do instrukcji używania funkcji VoiceOver, profil na Facebooku i Twitterze aktualizowany częściej, niż sama strona. Na Twitterze zawsze relacja z WWDC po polsku. Autor: Mikołaj Rotnicki @rotnicki, który jest osobą słabowidzącą, opowiada i na bieżąco pisze relacje.
  • Moja Szuflada – strona Piotra Witka @piotrtwitek fana jabłuszek, który opisuje różne kwestie z Apple związane, prezentuje porady, itp.
  • A V AppleVis – portal anglojęzyczny związany z dostępnością Apple.
  • Informaton.pl – wszystko o dostępności szeroko pojętej. Strony WCAG, audiodeskrypcja, uniwersalne projektowanie.
  • APtechnologie.info – witryna z nowościami głównie z rynku technologii dla niewidomych.
  • Tyfloświat – portal i kwartalnik technologiczny ukierunkowany na osoby niewidome i słabowidzące.
  • Tyflopodcast – podcasty tworzone przez niewidomych, dla niewidomych i o niewidomych, ale oczywiście słuchać może każdy!

Poniżej zestawienie ogólnych informacji na temat opcji wspierania osób niepełnosprawnych w systemach macOS, iOS, watchOS oraz tvOS:

Nasz podcast znajdziecie w iTunes (link), możecie też dodać do swojego ulubionego czytnika RSS (link) lub przesłuchać bezpośrednio w przeglądarce (link).

Zapraszamy do kontaktu na Twitterze:
Remek Rychlewski @RZoG.
Marek Telecki @mantis30.
Natomiast całe przedsięwzięcie firmuje konto @ApplejuicePl.

Jesteśmy również dostępni dla Was pod adresem e-mail kompot[at]applejuice.pl

Komputery i urządzenia mobilne Apple w życiu osoby niepełnosprawnej
Tagged on: